Kwiaty - wypał
2017-09-05
Kwiaty - wypał
Dwa obrazy ceramiczne na podstawie rycin Henry'ego Fletchera, zamieszczonych w książce brytyjskiego botanika Roberta Furbera. Poniżej zdjęcia pomalowanych biskwitowych płytek tuż przed nałożeniem szkliwa i już po końcowym wypale:


Kwiaty Roberta Furbera
2017-09-01
Kwiaty Roberta Furbera
Płytki inspirowane ilustracjami z kalendarza kwiatowego Roberta Furbera, czyli jak to się robi.

Motyw kwiatowy jest dość często występującym w zdobnictwie, tym razem za pierwowzór posłużył piękny bukiet z jednej z rycin autorstwa Henry'ego Fletchera będących ilustracjami do książki w formie katalogu roślin autorstwa znamienitego brytyjskiego botanika Roberta Furbera, opublikowanej w 1730 roku.

Na początek szkic jest przenoszony na biskwitowe, czyli wstępnie wypalone, płytki. Następnie wypełniany kolorem przy użyciu specjalnych farb ceramicznych do techniki podszkliwnej, która jest niezwykle trwałą metodą dekoracji, cechującą się odpornością na ścieranie oraz wilgoć. Gotowy malunek pokrywany jest warstwą transparentnego szkliwa. Tak przygotowane płytki wypalane są w piecu ceramicznym, w wysokiej temperaturze.

Poniżej poszczególne etapy pracy, od przenoszenia szkicu począwszy, do momentu przed nałożeniem szkliwa:


ale o co chodzi? czyli kilka słów na temat
2016-11-24
ale o co chodzi? czyli kilka słów na temat
Na temat tego, co będzie dalej, a będzie o obrazach, konkretniej o takich, które powstają na płytkach ceramicznych, ot i co.

Historia ozdabiania płytek ceramicznych sięga aż IX wieku p.n.e., kiedy to w starożytnej Mezopotamii wynaleziono szkliwo (glazurę). Od tamtej pory zdobiły one ściany świątyń, pałaców, a także domów najznamienitszych obywateli, gdyż ze ze względu na swoją wysoką cenę, tylko bogaci dostojnicy z czasów starożytności mogli sobie pozwolić na wykorzystywanie ozdobnych płytek ceramicznych jako materiału budowlanego.

W późniejszych wiekach stały się one bardziej powszechne a moda na ceramiczne obrazy rozprzestrzeniła się wraz z nadejściem doby renesansu na resztę Europy. Wreszcie, w XIX wieku, na fali rewolucji przemysłowej, płytki ceramiczne zaczęto produkować na masową skalę. Wtedy też zaczęły one trafiać do łazienek i kuchni, by następnie cieszyć się popularnością w salonach czy też miejscach publicznych, jak np stacje metra czy dworce.

Płytka ceramiczna przebyła jak widać bardzo długą drogę, ażeby trafić do naszych domów i nie jest to bynajmniej koniec tej podróży.

Pracownia Kaf-ka powstała dla osób, które cenią sobie oryginalność i posiadają indywidualne spojrzenie na udekorowanie swojego wnętrza. Ręcznie wykonane, zdobione specjalnymi farbami do dekoracji w technice podszkliwnej, inspirowane dziełami wielkich mistrzów i nie tylko, bo płytki wcale nie muszą być nudne!
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:
Jak jest 5 litera w wyrazie KAFKA?
o autorce
Woli wiśnie od czereśni, nie cierpi rodzynek. Ceni dobrą prozę i święty spokój a najlepiej, jeśli występują razem. Z wykształcenia artysta plastyk, zawodowo zajmuje się kopiowaniem obrazów a niedawno postanowiła przenieść zamiłowanie do malarstwa również na ceramikę.
  • Kwiaty - wypał
  • Kwiaty Roberta Furbera
  • ale o co chodzi? czyli kilka słów na temat